12 422 26 76, 601 549 856 bort@krakow.pttk.pl

Zmarł Jan Laurynów (1934-2020)

Ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci w wieku 86 lat
kol. Jana Laurynowa
Członka Honorowego Oddziału Krakowskiego PTTK, długoletniego Prezesa Koła Grodzkiego PTTK w Krakowie, Honorowego Przodownika Turystyki Pieszej, a przede wszystkim naszego Kolegę,
wielokrotnie za swoją działalność odznaczonego przez Towarzystwo oraz władze państwowe

Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.
****
Msza święta żałobna odbędzie się w czwartek 16 stycznia 2020 r. o godz. 10.20 w Kaplicy na Cmentarzu Rakowickim, po czym nastąpi odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku.

Zarząd Oddziału Krakowskiego PTTK

JUBILEUSZ 100 LECIA ODDZIAŁU

W bieżącym roku nasz Oddział obchodzi 100. rocznicę powstania. Z tej okazji w gościnnych progach restauracji Avangarda przy ul. Zyblikiewicza 1 w sobotę 26 października odbyły się obchody tego wspaniałego Jubileuszu. Przy wejściu goście otrzymywali pamiątkową odznakę jubileuszową oraz mieli możliwość wpisu do Księgi Pamiątkowej. Na uroczystość przybyli dostojni goście: wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz, wiceprezydent Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, przewodniczący Komisji Promocji i Turystyki Rady Miasta Krakowa i przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto Tomasz Daros, wicestarosta Powiatu Krakowskiego Arkadiusz Wrzoszczyk, prezes Zarządu Głównego PTTK Kol. Jerzy Kapłon, Dyrektor Wydziału Turystyki Urzędu Miasta Krakowa Elżbieta Kantor, reprezentująca Muzeum Krakowa Anna Jodłowiec-Dziedzic, twórca Muzeum Młodej Polski w Rydlówce i wieloletni Dyrektor Collegium Maius prof. Stanisław Waltoś, Prezes Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich Elżbieta Kusina. Przybyli też przedstawiciele Oddziałów PTTK z Małopolski oraz z Dąbrowy Górniczej i Tarnowskich Gór z sąsiedniego województwa śląskiego, Członkowie Honorowi PTTK i Oddziału, prezesi kół, klubów i komisji oddziałowych.
Punktualnie o godz. 12,00 w Sali Balowej restauracji imprezę rozpoczął Hejnał Mariacki wykonywany przez strażaka. Następnie wiceprezes Zarządu Oddziału Kamil Barwacz powitał zebranych gości a z kolei prezes Janusz Worotniak przedstawił skrótowo genezę powstania Oddziału i jego dzieje. Kolejnym punktem uroczystości było wręczanie zasłużonym działaczom odznaczeń i wyróżnień.
Złotymi Krzyżami Małopolski przyznanymi przez Marszałka Województwa uhonorowani zostali: Zbigniew Kresek, Krzysztof  Pucek, Zbigniew Twaróg
i Wiesław Wójcik a Srebrne Krzyże otrzymali Anna Stalmach, Marian Garus, Krzysztof  Hubicki, Jerzy Kapłon, Janusz Konieczniak, ks. Maciej Ostrowski, Stefan Palusiński oraz Kazimierz Synowski. Dekoracji dokonał wicemarszałek Tomasz Urynowicz wręczając też przyznany Oddziałowi Medal „Polonia Minor”
i w krótkich słowach doceniając dokonania Oddziału.
Odznakę „Honoris Gratia” przyznaną przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego otrzymał Krzysztof  Hubicki a wręczenia dokonał Prezydent Bogusław Kośmider odnosząc się do historii Oddziału i jego działalności na rzecz miasta.
Medal z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości przyznany Januszowi Worotniakowi przez ZG PTTK wręczył Prezes Jerzy Kapłon. Ceremonię dekoracji zakończyło wręczenie wyróżnień nadanych przez ZG PTTK i Zarząd Oddział. Miłym akcentem był występ wokalny, który zaprezentowała Justyna Eska-Mikołajewska wykonując piosenkę Zdumienie napisaną przez Ks. Karola Wojtyłę.
Następnie swój referat „O naturze ludzkiego wędrowania” przedstawił prof. Janusz Zdebski, Członek Honorowy Oddziału.
Odczytane zostały listy gratulacyjne skierowane przez Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy i Kardynała Stanisława Dziwisza a część oficjalną zakończyły wystąpienia zaproszonych gości, kierujących do Oddziału i jego członków najlepsze życzenia z okazji pięknego Jubileuszu. Kolejny występ wokalistki,
w którym zaprezentowała szlagiery z ostatnich 100 lat, zakończył część oficjalną uroczystości.
Wielki aplauz zgromadzonych wywołało wwiezienie okazałego tortu z płonącymi ogniami sztucznymi a uczestnicy uroczystości głośno odśpiewali „Sto lat”. Następnie wszyscy przeszli do restauracji, aby wznieść toast za następne stulecia Oddziału, skosztować  jubileuszowego tortu i wzmocnić się poczęstunkiem. Przy lampce wina długo jeszcze trwały rozmowy uczestników spotkania, przyjaciół z dawnych lat, dla których uroczystość niekiedy była okazją do spotkań
po wielu latach.

Podajemy link do filmu z Jubileuszu: https://youtu.be/d7PorXpuEXw

OPŁATEK PRZEWODNIKÓW U ARCYBISKUPA

Informujemy, że tradycyjne spotkanie opłatkowe przewodników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się 17 stycznia 2020 r. o godz. 16,00.

BILETY DO PARKU ROZRYWKI ENERGYLANDIA

Już teraz można u nas zamówić tańsze bilety do Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze – zobacz szczegóły.

SKŁADKI CZŁONKOWSKIE

Informujemy członków naszego Oddziału o wysokości składek członkowskich w 2020 r.

• 65,00 zł  składka normalna
  • 40,00 zł  składka ulgowa
  • 30,00 zł  składka ulgowa młodzieżowa za okres 01.01.-31.12.2020.
  • 15,00 zł  składka ulgowa młodzieżowa za okres 01.09.-31.12.2020.